Po předchozí domluvě možnost prohlédnutí nebo osobního odběru v ulici Pešlova, Praha 9 - Vysočany

Minimální příprava jízdního kola na sezónu aneb když s kolem před sezónou nezavítáte do servisu

S příchodem jara a prvních teplých dní se spousta cyklistů rozhodne oprášit svá kola a vyrazit na první projížďku. Ne vždy je ale čas či chuť zavítat do profesionálního servisu a podstoupit kompletní kontrolu. Přesto není vhodné kolo po zimní pauze jen tak vytáhnout ze sklepa nebo garáže a rovnou vyjet. Jak tedy provést alespoň základní přípravu kola na sezónu? Připravili jsme pro vás několik jednoduchých, ale účinných tipů.

1. Kontrola pneumatik a nahuštění

Prvním krokem je důkladná kontrola pneumatik. Po delším uskladnění může dojít k poklesu tlaku nebo drobným poškozením. Zkontrolujte, zda na pláštích nejsou praskliny, trhliny nebo jiné viditelné defekty, které by mohly znamenat nebezpečí při jízdě. Poté dofoukněte pneumatiky na správný tlak – tento údaj obvykle najdete na boční straně pláště. Správně nahuštěné pneumatiky nejen zlepšují jízdní komfort, ale také snižují riziko defektu.

2. Promazání řetězu

Řetěz je jednou z nejdůležitějších částí, která zajišťuje správný chod kola. Pokud jste kolo nechali přes zimu stát, může být řetěz suchý, zkorodovaný nebo pokrytý zbytky starého maziva. Řetěz nejprve očistěte – můžete použít hadřík nebo kartáček a speciální čistič na řetěz. Poté jej rovnoměrně promažte vhodným olejem nebo voskem (osobně doporučuji vosk - na řetěz se nelepí nečistoty, tudíž nám déle vydrží) na řetězy. Dávejte pozor, ať nepromažete nadměrně, přebytečné mazivo je třeba otřít.

3. Brzdy pod drobnohledem

Funkční brzdy jsou základem bezpečnosti. Zkontrolujte, zda brzdové destičky nebo špalky nejsou příliš opotřebované. Pokud je jejich opotřebení výrazné, je nutné je vyměnit. Dále vyzkoušejte, zda brzdy správně „berou“ a zda nejsou zablokované. Pokud máte hydraulické brzdy, zkontrolujte případné úniky kapaliny.

4. Seřízení přehazovačky

Přehazovačka je dalším klíčovým komponentem kola. Při první jízdě si všimněte, zda přehazování funguje plynule. Pokud se řetěz těžko přesouvá mezi pastorky, může být problém v lanku, jeho napnutí nebo v samotném mechanismu přehazovačky. V případě menších potíží můžete napnutí lanka upravit pomocí regulátoru na přehazovačce, složitější opravy však raději přenechte odborníkům.

5. Kontrola rámu a dalších částí

Důkladně prohlédněte rám kola, zda na něm nejsou praskliny nebo jiné poškození. Zkontrolujte, zda jsou všechny šrouby a spoje pevně utažené. Nezapomeňte ani na sedlo – přesvědčte se, že je správně upevněné a pohodlně nastavené.

6. Osvětlení a odrazky

Bezpečnost je prioritou, proto zkontrolujte, zda osvětlení na kole funguje správně a zda máte na kole odrazky. I když plánujete jezdit převážně za dne, nikdy nevíte, kdy vás zastihne šero nebo zhoršené povětrnostní podmínky.

7. Vizuální kontrola celkového stavu

Všeobecná vizuální kontrola kola může odhalit i další problémy, které by mohly být snadno přehlédnuty. Například zkontrolujte stav pedálů, klik nebo řídítek. Pokud máte odpruženou vidlici, zkontrolujte její hladký chod.

8. První jízda jako test

Po provedení základní kontroly a údržby se doporučuje absolvovat krátkou testovací jízdu. Vyzkoušejte všechny funkce kola – řazení, brzdění, otáčení – a ujistěte se, že je vše v pořádku.


Ačkoliv výše uvedené kroky nezastoupí profesionální servisní prohlídku, dokážou vám zajistit důležitou míru bezpečnosti a pohodlí. Pokud během kontroly či první jízdy narazíte na problémy, které nemůžete sami vyřešit, neváhejte se obrátit na odborníky. Přejeme vám úspěšný vstup do nové cyklistické sezóny a spoustu šťastných kilometrů! 🚴‍♂️