MOŽNOST OSOBNÍHO ODBĚRU A VYZKOUŠENÍ NA ADRESE PEŠLOVA 5, PRAHA 9.

PO PŘEDCHOZÍ DOMLUVĚ

Brašny na nosič

Na výběr máme ze dvou možností:

  1. Klasické cyklistické brašny na přední a zadní nosič doplněné o brašnu na řídítkách
  2. V dnešní době velmi populární brašny – bikepacking o těch více napíšu příště. Pokud Vám zavazadla poveze nějaký dobrovolník v autě nebo cestujete s cestovní kanceláří, která zavazadla každé ráno naloží do dodávky a večer je opět vyloží, pak to řešit nemusíte a sbalte se třeba do kufru po babičce 😃.

Klasické brašny se prodávají dle potřeby objemu od malých 5 litrových až po velké 30 litrové. Nejideálnější na delší cesty se jeví objemy od 20 do 25 litrů, kam se vejde vše potřebné, zbytečnosti díky velikosti necháte doma a nebudete ztrácet čas nekonečným prohledáváním zavazadel. Při výběru je důležité myslet na uchycení k nosiči, aby brašna pevně seděla na kole během cesty, ale zároveň aby se dala snadno kdykoliv sundat. Neméně důležitý je materiál, ze kterého jsou brašny vyrobené, pokud počítáte každý gram, asi vám nejlépe vyjdou voděodolné, ty vydrží menší deštík a cákanec z louže.

Pro jistotu se hodí vybrat brašny vodotěsné, které jsou sice o pár gramů těžší, ale udrží věci v suchu i v monzunovém dešti 😃.

Klasické brašny je dobré doplnit i nějakou menší brašnou na řídítka pro drobnosti, doklady, elektroniku, u této brašny je vodotěsnost opravdu žádoucí 😃.

Oblečení si vždy můžete dát do igelitky, ale peněženku, mobilní telefon nebo foťák chcete mít po ruce a v bezpečí. Tyto řídítkové brašny mají šikovně rozdělený prostor pro dobrou přehlednost, který si můžete přizpůsobit podle sebe. Důmyslná je slída na víku brašny, kam zasunete mapu, případně umístíte mobilní telefon s navigací.

Osobně mám velmi dobrou zkušenost s výrobky od české značky Sport Arsenal ze série Expediční cykloturistika, konkrétně používám brašnu na řídítka art.310, brašny na nosič art.312 a spacákovou art.313, všechny jsou dostatečně prostorné. Jsou vodotěsné, odolaly i nepřetržitému dvoudennímu dešti. Lehce se udržují, veškerou špínu z nich snadno omyjete, tedy kromě olejových skvrn 😕. Díky žluté barvě jsou na cestách dobře vidět, navíc na sobě mají reflexní prvky, uchycení a sundání brašen je jednoduché, stačí je zacvaknout háčky za nosič a protáhnout gumičku s háčkem mezi nosičem a brašnou. A na přenášení v ruce jsou vybavené pevným uchem. U brašny na řídítkách je trošku složitější vstup, hodně pevný suchý zip a následně rolovací zavíraní/otvírání, doporučuji si vždy zastavit 😃, má to však své opodstatnění, vše v brašně je vždy suché a čisté. Brašna je vyztužená, ani při pádu by se nemělo v brašně nic poškodit. Uvnitř najdete molitanový pořadač, který si můžete díky suchým zipům uspořádat podle velikosti osobních věcí. Na vrchní straně brašny je prostorný mapník. Na řídítkách brašna drží, jako přibitá, takže se nemusíte obávat rušivého cvakání ani smýkaní řídítky pohybem nesedící brašny. Praktickým doplňkem je popruh přes rameno, takže odepnete a jdete na kávičku 😃.

Můžete využít brašny lehčí a méně odolné. Dříve jsem používal různé troj brašny vyrobené z voděvzdorných materiálů, ale také jsem míval věci navlhlé, v horším případě úplně mokré.

Pokud máte rádi své věci čisté a suché, vyplatí se investovat do vodotěsných brašen.

Protože po celém dni v sedle jít unavený spát do mokrého spacáku v mokrém oblečení fakt nechcete.