V půjčovně aktuálně máme volné všechny cyklovozík od značky THULE. Rezervujte a vyzkoušejte...

První etapa Salzburg - Bischofshofen 53 km

Salzburg, známý také jako rodisko skvělého hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta, se může pochlubit úchvatným historickým centrem. Procházíte uličkami, kde se na každém kroku setkáváte s historií a kulturou. Představte si, jak se pohybujete po stejných dlažebních kostkách, po kterých kdysi kráčel sám Mozart.

Po chvíli nacházíte první značky, které nás budou následovat na naší cestě do údolí tvořeného řekou Salzach. Pozoruhodná krajina, kde se skrývá mnoho přírodních krás, je před vámi. Vydejte se na první úsek po pohodlné nezpevněné cestě, která vás zavede do malebného městečka Hallein.

Hallein je město, které má svůj vlastní charakter. Je zajímavé nejen svou bohatou historií, ale také svým současným životem. Ve městě najdeme slavnou pivnici Bräustübl kaltenhausen, která je v provozu už od roku 1475. Je to místo, kde můžete ochutnat skvělé místní pivo a navázat nová přátelství.

Po krátkém odpočinku pokračujete po asfaltové cestě přes Golling. Čeká vás krátké stoupání, které kopíruje Salzachöfen, prudkou a úchvatnou soutěsku, kterou řeka Salzach vyhloubila do skály. Je to krásné přírodní divadlo, které vás ohromí svou majestátností.

Stoupání pokračuje mnohem mírněji, ale stejně efektivně. Představte si, jak se pohybujete kolem středověkého hradu Hohenwerfen, který se tyčí na strategické pozici nad okolní krajinou.

Pak cesta pokračuje do Bischofshofenu skrz širší a méně strohou krajinnou scenerií. Je to uklidňující kontrast k dramatičnosti předchozího úseku. Bischofshofen je místo, kde končí vaše cesta dlouhá 53 km. Do města vjíždíte, unavení, ale šťastní, že jste úspěšně zvládli celou trasu.

Alpe-Adria Salzburg     Alpe-Adria Golling an der Salzach

Druhá etapa Bischofshofen - Bad Gastein 52 km

Etapa 2 této cykloturistické trasy nabízí 52 km dlouhou cestu z města Bischofshofen do Bad Gastein. Cesta je vytyčena přes očarující krajinu salcburských Alp, což je divoká a zároveň krásná oblast s majestátními horami a hlubokými údolími. Skrze tato malebná místa se trasa nese až do údolí Gastein. Odtud můžete obdivovat panoramatický výhled na vrcholky Vysokých Taur, které se tyčí do oblohy.

Prvních 17 kilometrů trasy je charakteristických tím, že se na ní střídá asfalt a nezpevněný povrch, což znamená, že trať není jednotvárná, ale naopak nabízí různorodé podmínky. Během této části cesty se budete pohybovat převážně po rovině, takže je to ideální úsek pro rozjezd a zahřátí svalů.

Významným bodem na trase je město Sankt Johann im Pongau, které je hlavním střediskem dané oblasti. Za ním, v úrovní lokality Schwarzach, začíná poměrně náročné stoupání. Tento úsek trasy zahrnuje také 1,5 km dlouhý tunel, který je společný pro cyklisty a automobilovou dopravu. Přesněji řečeno, jedete po chráněné cestě, ale hluk, špatné osvětlení, zplodiny a chlad tunelu může být pro některé cyklisty nepříjemný a nekomfortní zážitek. Pokud byste chtěli tento úsek vynechat, je možné jet vlakem nebo využít taxislužby pro cyklisty, což je poměrně pravidelná praxe.

Pokud se rozhodnete pokračovat na kole, po opuštění tunelu vás čeká několik km pohodovou, rovinatou cyklostezkou, ale pak přijde další prudké stoupání, sice není moc dlouhé, ale jeho náročnost může překvapit i zkušené cyklisty. Tento úsek se nachází přímo při příjezdu do slavné lázeňské lokality Bad Gastein, takže můžete očekávat, že vaše námaha bude odměněna fascinujícím výhledem a možností odpočinku v oblíbeném lázeňském městě.

Celkově vzato, etapa 2 je náročný, ale zároveň velmi atraktivní úsek trasy, který může nabídnout mnoho nezapomenutelných zážitků a pohledů. Na cestě vás čeká řada výzev a překážek, ale také mnoho krásných míst a příležitostí k odpočinku a regeneraci. Zkrátka jde o etapu, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Alpe-Adria Speicher Brandstatt     Alpe-Adria Vorderschneeberg

 

Třetí etapa Bad Gastein - Spittal an der Drau 59 km

Přejezd horským pásmem Vysokých Taur, které je domovem pro některé z nejvyšších vrcholů Alp, je možné realizovat díky kyvadlovému vlakovému spoji. Tento vlak má svou stanici v malém městečku Böckstein, které se nachází zhruba tři kilometry od lázeňského města Bad Gastein. Toto místo je známé pro své léčivé prameny a vyhlášený hotel s impozantním vodopádem v centru.

Cesta vlakem tunelem trvá pouhých jedenáct minut a nabízí během této krátké doby nevšední zážitky. Vlaky jezdí pravidelně, s intervalem každé hodiny, což umožňuje naplánování cesty s ohledem na individuální potřeby a preferencí cestovatelů. Po vyjetí z tunelu se ocitnete v malebném městečku Mallnitz, které je součástí regionu Korutany.

Odtud vede cesta směrem dolů do údolí. Na tomto úseku, dlouhém přibližně osm kilometrů, vás čeká úchvatné klesání po asfaltové silnici. Tato trasa vede podél toku řeky Möll, kterou obklopuje fascinující krajina s alpskými vrcholky vyššími než tři tisíce metrů.

Po těchto dobrodružných kilometrech trasa pokračuje po mírně se svažujícím terénu. Na cestě narazíte na několik nezpevněných úseků, které přidávají na vzrušení a zážitcích. Nakonec dorazíte do malebného města Spittal an der Drau. Toto místo je významnou křižovatkou cyklostezek.

Tady se setkáte s další významnou cyklostezkou, a to s Drávskou. Ta pokračuje na západ směrem do Itálie a do Pusterského údolí a na východ směrem do Slovinska a Chorvatska. Tuto trasu budete kopírovat až do města Vilach, obě slavné trasy mají tento úsek společný. 

Celkově tedy tato třetí etapa z Bad Gastein do Spittal an der Drau, dlouhá 59 kilometrů, nabízí nespočet příležitostí k objevování krásy alpské krajiny, ať už na kole, pěšky nebo z okna vlaku.

Alpe-Adria Mühldorf     Alpe-Adria Spittal an der Drau Camping Draufluss

 

Čtvrtá etapa Spittal an der Drau - Villach 39 km

Etapa číslo čtyři vede z malebného města Spittal an der Drau do turistického ráje Villach. Tato část cesty je velmi oblíbená mezi milovníky přírody a historie, neboť nabízí úchvatné výhledy na krajinu obklopenou horami a řekou Drávou a také významné historické památky. S celkovou délkou 39 kilometrů je tato etapa jednou z kratších, a tak poskytuje dostatek času k odpočinku a objevování okolí.

Cesta začíná v městě Spittal an der Drau, kde můžete navštívit impozantní zámek Porcia, proslulý svým letním divadelním festivalem. Poté cesta pokračuje podél řeky Drávy, kde se můžete kochat panoramatickými výhledy na okolní krajinu a pozorovat místní faunu a flóru.

Na trase se nachází i malebné městečko Molzbichl, kde můžete navštívit archeologické vykopávky raně křesťanského kostela. Součástí těchto vykopávek je i Muzeum Carantana, které uchovává důležité artefakty a dokumenty z vrcholného středověku.

Po příjezdu do cílové destinace Villach můžete navštívit Kärnten Therme, jedno z nejmodernějších wellness center v Rakousku. Toto zařízení nabízí širokou škálu relaxačních a regeneračních procedur, které jsou ideální pro nabrání sil po náročném dni na kole.

Tato etapa vás bezpochyby nadchne svou kombinací krajinné krásy, bohaté historie a relaxace v moderním wellness centru. Můžete se těšit na nezapomenutelné zážitky a objevení mnoha nových míst.

Alpe-Adria Drautal     Alpe-Adria Villach

Těšíme se na další díl, kde pokračujeme v naší cestě! Popíšeme zbylé čtyři etapy, jak je popisují průvodci a poté se již pustíme do zážitků a poznatků z cesty.