MOŽNOST OSOBNÍHO ODBĚRU A VYZKOUŠENÍ NA ADRESE PEŠLOVA 5, PRAHA 9.

PO PŘEDCHOZÍ DOMLUVĚ

Pátá etapa Villach – Tarvisio (Itálie) 37 km

Dnes Vaše cesta začíná v malebném rakouském městě Villach, kde opustíte břehy řeky Drávy. Jak se budete ubírat dále, vaše cesta vás navede na řeku Gail, jejíž tok se bude stávat vaším věrným průvodcem. Zde započne vaše dobrodružství, které v sobě spojuje přírodní krásy a historické památky. 

V průběhu své cesty, projedete přírodním parkem Dobratsch. Tento park se pyšní svou rozmanitou faunou a florou, která je zpestřená o řadu výjimečných a vzácných druhů. Park je také domovem mnoha turistických stezek, které se klikatí přes kopce a údolí a nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu.

Pokračujete dále na jih, kde vstoupíte na italské území a čeká Vás lehké 8-mi kilometrové stoupání až dorazíte do městečka Tarvisio. Toto městečko je situováno na styku tří zemí - Itálie, Slovinska a Rakouska - a je charakteristické svým okouzlujícím mixem jazyků a kultur. Můžete zde ochutnat lahodnou a různorodou místní kuchyni, která je ovlivněna všemi třemi zeměmi. Dominantou města je nádherný klášter Santuario dei Monti Lussari, kam se můžete dostat lanovkou z blízkého Camporossa.

V Tarvisiu navíc začíná jedna z nejúchvatnějších částí vaší cesty. Budete kopírovat trasu staré železnice Pontebbana, která byla vybudovaná v roce 1879 a spojovala italské města Udine a Tarvisio. Tato železnice je dnes nepoužívaná, ale zanechala po sobě řadu fascinujících staveb - železné mosty, tunely, staré zrekonstruované budovy - které dodávají cestě neopakovatelnou atmosféru.

Cesta vás povede přes dlouhé úseky, které jsou zcela ponořené do přírody. Toto je místo, kde můžete nasát čerstvý vzduch, poslouchat zpěv ptáků a vychutnávat si krásy neokoukaného italského venkova. Tento úsek cesty nabízí skutečně jedinečný zážitek, který si budete pamatovat na celý život.

Coccau - Alpe-Adria   Tarvisio Alpe-|Adria

Šestá etapa Tarvisio – Venzone 61 km

Cesta, kterou se právě vydáváme, se rozprostírá dlouze a svižně směrem k moři. Zcela konkrétně, pokračujeme z kopce dolů, je to asi ta nejpříjemnější část celé trasy. Tato cesta má svoje vlastní kouzlo a historii, neboť sleduje starou, již nepoužívanou železniční trasu.

První zastávkou na cestě je malá stanice v Chiusaforte. Ta prošla kompletní přeměnou, kdy byla přestavěna a proměněna na bar s restaurací. Toto místo nyní slouží jako příjemné útočiště pro unavené cykloturisty, kteří zde mohou doplnit svoji energii a připravit se na další etapu cesty.

Pokračujeme dál a blížíme se k Moggio Udinese. Zde nás čeká malá komplikace - cyklostezka je zde přerušená a je nutné jet několik kilometrů po státní silnici, která může být v některých chvílích poměrně rušná. Ale nezoufejte! Existuje zde i alternativní itinerář, který vede po protějším břehu řeky Fella. Je pravda, že tato trasa zahrnuje několik stoupání a je o několik kilometrů delší, ale na druhou stranu vede po silnicích s mnohem menším provozem. Rychlost zde není důležitá, důležitější je si cestu užít! 

Na cestě byste si měli určitě vyhradit čas na návštěvu Venzone, jedinečného opevněného městečka, které bylo prohlášeno za národní památku. Pokud máte zájem o historii, pak je toto místo pro vás jako stvořené! Avšak městečko a celá okolní zóna byla v roce 1976 vážně zničena řadou zemětřesení. Průběh těchto událostí a následné rekonstrukce městečka jsou vyprávěny v působivém muzeu Tiere Lotus, které se nachází přímo v centru městečka.

Celkově je tato etapa plná historie, přírodní krásy a úchvatných výhledů.

 Chiusaforte Alpe-Adria   Moggio Udinese - Alpe-Adria

Sedmá etapa Venzone – Udine 55 km

Začneme svou cestu v sedmé etapě naší cesty v malebném městě Venzone, které se nachází v severní Itálii. Venzone je známé svým bohatým historickým dědictvím a překrásnou krajinou, která ho obklopuje. Jakmile se vydáme na cestu, máme možnost udělat si malou zajížďku do městečka Gemona. Tento klenot Furlánska-Julského Benátska je považován za jednu z nejkrásnějších historických lokalit v celém regionu. Hrdě se zde tyčí impozantní dóm, který dominuje celému městu a okolí.

Cesta z Venzone do Udine vede přes několik malebných a historických furlánských oblastí. Cestou se můžeme zastavit v Osoppo, Buja a Tricesimo, kde můžeme obdivovat místní architekturu a ochutnat tradiční pokrmy a vína. Každá z těchto oblastí má svůj jedinečný charakter a příběh, který stojí za prozkoumání.

Po 55 kilometrech dorazíme do Udine, hlavního města regionu. Udine je město plné umění, architektury a enogastronomie. Můžeme se procházet malebnými uličkami, obdivovat místní historické památky nebo navštívit jedno z mnoha muzeí a galerií, které město nabízí. Večer můžeme zakončit v jedné z místních vináren nebo restaurací, kde můžeme vychutnat tradiční italské jídlo a víno.

V Udine se také koná pravý a nefalšovaný rituál zvaný "tajut". Jde o společenský rituál, kdy se setkáváme s přáteli na aperitivu a doprovodíme ho sklenicí místního vína. Tajut je víc než jen pití - je to způsob, jak si užít život a sdílet ho s přáteli. Udine je město, které nabízí mnoho možností pro objevování a užívání si života na plno.

Cesta z Venzone do Udine je plná krásy, historie a kultury. Bez ohledu na to, zda jste milovník umění, historie nebo jídla a vína, tato trasa vám nabídne něco jedinečného.

 Alpe-Adria   Udine - Alpe-Adria

Osmá etapa Udine – Grado 59 km

Jižní Itálie se ve svých prvních ranních hodinách probouzí do nového dne. Barvy se mění z chladných, nočních odstínů na teplé, slunečné tóny. Světla města Udine pomalu blednou, zatímco slunce začíná stoupat na obzoru. Atmosféra je úplně jiná než na začátku cesty, plná očekávání a vzrušení z poslední, osmé etapy naší cesty.

Tato etapa nás zavede na 59 kilometrů dlouhou trasu směrem k Jaderskému moři. Cesta vede celou dobu velmi mírně z kopce a skoro pořád po asfaltu, což umožňuje rychlé a hladké pokračování našeho příběhu na kole.

Naše cesta bude procházet přes historické klenoty, které jsou svědky bohaté minulosti této oblasti. První zastávka je ve městě Palmanova, opevněném městě vybudovaném v roce 1593 Benátskou republikou. Toto město je zvláštní svým jedinečným tvarem hvězdy, který představuje dokonalý model ideálního renesančního města a příklad vojenské architektury.

O kousek dále, naše cesta pokračuje k velkému archeologickému nalezišti v Aquileii. Toto město je známé svou bazilikou a mozaikami z římské doby, které představují umělecký a historický poklad, který je nutno vidět.

Poslední část naší cesty nás zavede na dlouhou, uměle vytvořenou silnici, která spojuje pevninu s ostrovem Grado. A jako třešnička na dortu, tato část cesty je vybavena chráněnou cyklostezkou, která nám umožňuje bezpečně a pohodlně dojet až do cíle našeho putování.

 Aquileia - Alpe-Adria   Grado - Alpe-Adria